فرمول مایع ظرفشویی

فرمول مایع ظرفشویی رایگان

فرمول رایگان مایع ظرفشویی

قبل از شناخت مایع ظرفشویی لازم است یک نکته علمی را یاد آور شویم و آن PH است که میزان اسیدی بودن و یا قلیائی بودن مایعات را با آن تعیین می کنند. آب به عنوان یک مایع کاملاً شناخته شده دارای PH=7 و خنثی است. سایر مایعاتی که PH کمتر از ۷ دارند اسیدی و آنهای که دارای PH بیشتر از ۷ هستند قلیایی هستند. در مخلوط سنتی تمیز کننده ظرف که به فعال بودن خاکستر اشاره شد این دلیل وجود داشت که خاکستر با PH بالاتر از ۱۰ بسیار قلیایی است و به همین لحاظ می تواند به روی پوست اثر گذاشته و حساسیت ایجاد نماید.

مایع ظرفشویی:

مایع ظرفشویی کمتر از ۳۰ سال است که مخلوط سنتی شستشوی ظروف (یعنی گرده آجر ،چوبک ، خاکستر و… ) جای خود را با مایع ظرفشویی داد و حال به عنوان یکی از الگوهای مصرف و استفاده از این کالا امری ضروری و مفید در زندگی می باشد ، مایع ظرفشویی براحتی توانسته حتی به منازل روستائیان نیز نفوذ کند و به تنهای توانسته است که تیراژ مصرفی خود رادر ایران بالغ بر یکصد میلیون واحد (بطری) در سال به خود اختصاص دهد. با توجه به آمار اخیر ، مصرف سرانه مایع ظرفشویی برای هر فرد ایرانی معادل ۲ لیتر در سال و برای هر خانواده ایرانی را بطور متوسط در حدود ۱۰ لیتر مایع ظرفشویی در سال برآورد نموده اند.

در دوران گذشته زمانی که هنوز مایع ظرفشویی وارد زندگی ما نشده بود مخلوطی از چوبک ،گرد آجر و خاکستر ، ترکیبی مفید و قابل استفاده برای تمیز کردن ظروف به شمار می رفت و با آنکه خاکستر از نظر شیمیایی ، ماده بسیار فعالی بوده اما کمتر شکایت و گلایه ای از بروز ناراحتیها و حساسیتهای پوستی و عوارض ناشی از آن ابراز می شد که شاید یکی از دلایل عمده آن عدم توجه بانوان به حفظ بهداشت و سلامت پوست دست بوده است.

فرمولاسیون مایع ظرفشویی:

در اکثر قریب به اتفاق فرمولاسیون مایع ظرفشویی در ایران شاهد مصرف فقط یک نوع ماده فعال در سطح هستیم که عبارت است از :

آلکیل بنزن و سولفونیک اسید

که در ابتدای امر ماده آلکیل بنزن آن وارداتی بود ، اما اکنون با راه اندازی واحد LAB اصفهان و سولفونه کردن آن در ۸ واحد فعلی سولفوناسیون شاهد خود کفایی در تولید این گروه پرمصرف آنیونی می باشیم. در عمل جهت خنثی کردن سولفونیک اسید از آلکانول آمین ها و سود استفاده می شود و آلکانول آمینهای مصرفی با توجه به روند بازار و سیاست های اتخاذ شده در حدوده (مونو ، دی و تری اتانول آمین) تغییر می کند.

در برخی از محصولات تنها از یک گروه ماده فعال غیر یونی که معمولاً آلکانول آمید است استفاده می شود.از این گروه به طور عمده اسید چرب کوکونات دی اتانول آمید به عنوان عامل حالت دهنده و تثبیت کننده کف مورد مصرف قرار می گیرد.

فرمولاسیون مایع ظرفشویی به صورتی طراحی شده است با تولید کف باعث از بین بردن چربی وباقیمانده اضافات موادغذایی می گردد .

مواد تشکیل دهنده فرمولاسیون مایع ظرفشویی عبارتست از:

فعال کننده های سطحی : شامل گروههای آنیوتیک مثل تگزاپون و اسید سولفوریک

خنثی کننده ها : سود سورآور مثل گروه آلکنوآمینها

نرم کننده ها و مرطوب کننده ها : مثل گلیسیرین

فیلر کننده ها : سولفاتها ، نمک ها

مواد جانبی : رنگ و اسانس

طریقه ساخت مایع ظرفشویی:

در اصطلاح علمی ، می توان گفت که مایع ظرفشویی به ترکیب خنثی شده اسید سولفونیک اطلاق می شود و این به آن معنی است که چنانچه اسید سولفونیک را با ماده ای قلیایی خنثی نموده ، سپس مواد افزودنی دیگری نظیر رنگ ، اسانس ،نرم کننده پوست ،و غلظت دهنده به آن بیفزاییم مایع ظرفشویی حاصل می گردد.

در فرمولاسیون مایع ظرفشویی بایستی بدانید،که ماده خنثی کننده اسید سولفوریک در کیفیت و قدرت پاک کنندگی نقش مهمی را ایفا می کند . ماده خنثی کننده اسید ،همواره یک ماده قلیایی است و می توان این موضوع را یکی از نقاط ضعف در صنعت تولید مایع ظرفشویی دانست. زیرا به عنوان مثال می توان بجای اسید سولفونیک از سود سوزآور استفاده کرد که در نتیجهمایع ظرفشویی حاصل از این واکنش ، به دلیل اینکه فاقد محافظت مناسب می باشد برای پوست بسیار زیان آور بوده و مصرف آن نیز خطرناک می باشد.

بهترین روش جهت خنثی نمودن اسید سولفونیک ، استفاده از مواد الکلی مخصوص ، نظیر « دی اتانول آمید » یا « تری اتانول آمید » است،که مایع حاصل از این ترکیب بنابه دلایل علمی از کیفیت مناسب تری برخوردار بوده و از نظر ایجاد حساسیت پوستی به دلیل غیر فعال بودن عوامل همراه با الکل مرغوبیت بسیار بالاتری دارد. در این مورد نیز بابستی توجه داشت که نمی توان از هر نوع الکلی جهت خنثی نمودن اسید سولفونیک استفاده کرد. زیرا به دلیل فعال بودن ملکول و وزن ملکولی کمتر حساسیت شدید روی پوست ایجاد می کند.

از مورد دیگر و حائز اهمیت که در صورت استفاده نا متعارف از آن سبب حساسیت های پوستی می گردد استفاده از ماده ای بنام« فرمالین » می باشد که به منظور جلوگیری از فساد تدریجی و یا میکروبی شدن مایع ظرفشویی مورد استفاده قرار می گیرد.

در صورتی که درصد استفاده از فرمالین از ۳/۰ درصد بیشتر گردد سبب بروز حساسیت پوستی می شود. به طور کلی فرمولاسیون مایع ظرفشوییاستاندارد بایستی دارای PH در حدود ۲/۷ بوده و خنثی باشد.

 

فرمالین

 

به مخلوطی از ۴۸% آب (H2O) و ۳۷% آلدئید فرمیک(HCHO) و۱۵% متانول(C3HOH) فرمالین گفته می شود و مایعی است کاملاً  زلال و شفاف.

فرمالین ماده اولیه ای است که در صنایع تولید مایع ظرفشویی ، شامپو  و دیگر پاک کننده ها به عنوان ضد عفونی کننده و یک ماده نگهدارنده (پرزرواتیو) مورد استفاده قرار می گیرد و معمولاً حدود درصد مصرفی آن ۱/۰ تا ۴/۰ درصد می باشد . این ماده اولیه نسبت به سرما حساس بوده و بلافاصله شروع به پلیمریزه شدن می نماید و از این پلیمریزاسیون ابتدا به صورت کدری و سپس به صورت تکه های جامد در مایع و نهایتاً به صورت کاملاً جامد در می آید که قابل استفاده نیست. لذا بایستی در نگهداری به لحاظ درجه حرارت دقت زیادی به عمل آورد.

 

فرمولاسیون مایع ظرفشویی بدون فرمالین

 

جهت افزایش گرانروانی از یک الکترولیت ( معمولاً سدیم کلراید ) استفاده شده و به عنوان ماده محافظ نیز در بسیاری از فرمولها از ماده ای بنام  فرمالین استفاده  می شد و اکنون نیز در اکثر واحدها  این ماده هنوز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

اکثر فرمولاسیون بر اساس استاندارد ملی ایران شماره ۲۲۸۸ فقط در محدود حداقل ۱۶% تنظیم شده و کمتر شاهد افزایش این میزان حتی بر مبنای فقط همان یک نوع ماده فعال در سطح مصرفی هستیم.

امروزه فرمولاسیون همراه به متد روز تغییر و به طرفی رفته که دیگر درفرمولاسیون

مایع ظرفشویی و فرمولاسیون دستشویی از فرمالین خبری نباشد و اکنون

فرمولاسیون مایع ظرفشویی و فرمولاسیون مایع دستشویی بدون فرمالین ارائه

می گردد.

نحوه مصرف مایع ظرفشویی

براساس توصیه بند نشانه گذاری استاندارد ملی شماره ۲۲۸۸ پیشنهاد شده است هنگام مصرف مایع ظرفشویی از دستکش استفاده شود ولی با توجه به فرهنگ مصرف جامعه ایرانی معمولاً خانمهای خانه دار حوصله ندارند برای شستشوی یک لیوان یا یک فنجان و شستشوی ظروف منفرد به دفعات دستکش بپوشند، مگر در مواقعی که باید بعد از خوردن صبحانه ، نهار و یا شام ، مقدار قابل توجهی ظروف در آشپزخانه شسته شوند.

20 comments

 • زهره

  ممنون از مطلب مفیدتون.خواستم بدونم ریختن سرکه و جوش شیرین تو مایع ظرف شویی چه تاثیری داره ؟جدیدا مد شده برا اینکه خانوما نشون بدن خیلی خونه دار خوبین هر چیز کارخونه ای رو یا بلا سرش میارن یا یه چی دیگه اضافه میکنن بهش.

  • oxin

   ترجیحا بهتر است از اضافه کردن هرگونه ماده که خاصیت اسیدی و یا بازی داره به مایع ظرفشویی اجتناب شود. به زودی فرمول خانگی و کاربردی مایع ظرفشویی با مواد موجود در خانه بر روی سایت قرار میگیرد .

 • هما فکو ر

  با سلام. اخیرا در شبکه های اجتماعی بارها گفته شده که مواد موجود در مایع ظرفشویی در ظروف باقیمانده و با استفاده مجدد از این ظروف وارد بدن میگردند. ترکیبات نیترات از جمله این مواد است که گفته میشود هرچقدر هم ظروف را بشوییم از روی سطح انها جدا نمی شود. این موضوع حقیقت دارد؟

 • سجاد

  با سلام در مورد افرایش غلظت مایع ظرفشویی چه ماده یا موادی مورد استفاده قرار میگیرد و با چه درصدی؟

 • nima

  با سلام .برای حل کردن N70 در اب از چه روشی استفاده کنیم که هم سریعتر باشه و هم راحتر؟

  • عشقی

   با سلام
   بهترین روش حل کردن N70 در آب با استفاده از میکسر با دور ۴۰ در دقیقه و اضافه کردن آن بصورت کم کم به مخزن آب با دمای حاکثر ۵۰ -۶۰ درجه سانتیگراد می باشد.

 • سپاهی

  سلام وقت بخیر
  امکان داره نحوه ساخت مایع دستشویی رو بفرمایین که مثلا از کدام مواد با چه میزان امکان داره ۱لیتر مایع دستشویی تولید کرد؟

 • مهدیه زمیری

  ایا می توان از کوکونا ت فتی اسید دی اتانول امید نوع |ژله ای برای غلظت دادن به مایع لباس شویی استفاده کرد

  • Firouzeh

   سلام خسته نباشید ،چطور میشه غلظت مواد شوینده رو بیشترکرد و هم چنین کف کنندگی این مواد مشکل داریم ، باتوجه ب اینک بتائین ۱۰کیلو استفاده کردیم ،و ان۷۰ ــــ ۲۰کیلو اضافه کردیم ؟

   • با سلام جهت افزایش غلظت میتونید میزان تگزاپون را افزایش بدهید و یا میزان نمک مصرفی برای افزایش غلظت تگزاپون و یا از پودر های کمکی افزایش غلظت بهره ببرید .برای افزایش میزان کف موارد بسیاری دخیل هست که بدون اطلاع از جزئیات فرمول امکان پاسخ دهی نمیباشد . واحد تحقیق و تو سعه شرکت در خدمت شماست .

 • afshin

  با سلام
  مایع صابون ظرف شویی نانوپاکر که بادران با قیمت دوبل می فروشه چه ویژگی خاصی داره؟ توضیحاتش تو سایت هست.

 • حسین نیشابوری

  سلام بخوام مایع ظرفشویی بدون رنگ تولید کنم که هم رنگ اب باشه به دلیل تیر بودن اسید رنگ مایع تقریبا زرد میشه جه راه حلی پیشنهاد می کنید که رنگ مایع شفاف مثل اب بشه.
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 • مهدی

  فرمول شیمیائی مایع ظرفشویی چیه

 • ارش

  سلام
  تولید کننده مواد شوینده هستم
  به تازگی از فرمول جدید برای مایع ظرفشویی استفاده کردم که در تولید ازمایشی ( یک لیتری ) خوب جواب گرفتم اما در تولید با حجم بالا پس از اضافه کردن اسید به اب مقطر و خنثی مردن با سود و طی کردن بقیه مراحل مایع به صورت قهوه ای رنگ شد ( رنگ چایی پر رنگ) دمای اب اولیه ۵۰ درجه بود
  علت چیست؟!
  جنس میکسر استیل ۳۱۴ نگیر هست

 • سلام سایت خوبی دارین ، تمایل داشتین از پیج تبلیغاتی ایزوگام محمدپور ، نماینده فروش ایزوگام شرق مشهد و نقره ای شرق مشهد، نیز دیدن نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
Translate »
error: Content is protected !!