خواص گیاه آلوئه ورا

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

اسامی دیگر گیاه آلوئه ورا صبرزرد ، صبرتلخ یا شاخ بزی است که دراستان بوشهر با نام‌های محلی گل سگله، گل قبر یا چادروا شناخته می‌شود. این گیاه به نام های دیگر لاله بیابان، گیاه جاودانگى، گیاه دارویى و گیاه ملکه شناخته می شود. درتايلند آلوئه‌ورا را دم كروكوديل و دراندونزي زبان كروكوديل مي‌نامند. “
نقاشی‌هایی از صبر زرد، بر روی کنده‌ کاری‌های دیوارهای معابد مصری دیده شده است. این معابد درهزاره چهارم قبل از میلاد بنا شده است. صبر زرد را که “گیاه جاودانگی” نام گرفته بود، به هنگام خاک سپاری، برای فراعنه هدیه می‌آوردند.
کتاب “ The Egyptian Book of Remedies “ ، ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح از کاربرد صبر زرد در درمان عفونت‌ها، معالجه پوست و تهیه داروهای ملین سخن گفته است. “دیسکورید”(فیزیک‌دان یونانی)، در سال ۷۴ پس از میلاد، صبر زرد را جهت التیام زخم، جلوگیری از ریزش مو ، درمان زخم‌های دستگاه تناسلی، و معالجه همورئید، مفید دانست.
بازرگانان عرب، در قرن ششم بعد از میلاد، این گیاه را به آسیا آوردند، و اسپانیایی‌ها آن را در قرن شانزدهم، از منطقه مدیترانه به برّ جدید (World New) بردند. در عصر جدید (۱۹۳۰) مصرف کلینیکی صبر زرد به منظور درمان التهاب پوست ناشی از اشعه ایکس آغاز شد.
ترکيبات آلوئه ورا
گياه آلوئه ورا حدود ۹۹ تا ۵/۹۹ درصد آب دارد و pH آن حدود ۴٫۵ مي باشد.
باقيمانده مواد آن شامل ۷۵ ترکيب مختلف است که شامل ويتامينها، نمکهاي غير آلي، مواد معدني، آنزيمها، قندها، ترکيبات فنوليک، آنتراکينونها، ليگنين، ساپونينها، استرولها، آمينو اسيدها، ساليسيليک اسيد، کلسيم اکسالات، امورين، باربالوئين، سولفات ها، تاننها و استروئيدها است که به شرح در ذيل توصيف شده است:
ويتامينها
اين گياه سرشار از ويتامينهايD , A , B1 , B2 , B3 , B5 , B6 , B12 , C , E , Folic acid مي باشد.
آنزيمها
آنزيمهايي نظير آميلاز و ليپاز که براي کاهش چربي و قند خون مفيدند، در اين گياه موجود است.
ترکيبات معدني
گياه آلوئه ورا داراي سديم، کلسيم، منيزيم، منگنز، روي، مس، کروم، يد، فسفر و آهن مي باشد که همگي براي متابوليسم سلامتي بسيار حياتي مي باشند.
قندها
از قندهاي موجود دراين گياه مونو و پلي ساکاريدها نظير گليکوز و مانوز را مي توان نام برد.
ساپونينها
اينگونه مواد صابوني حدوداً به ميزان ۳% در ژل آلوئه ورا موجود است و بطور طبيعي خاصيت پاک کنندگي دارد و علاوه بر آن، داراي خواص ضد قارچي و ضد ميکروبي نيز مي باشد.
ساليسيليک اسيد
اين ماده خواصي همانند آسپرين داشته و ضد التهاب مي باشد و خواص آنتي باکتريالي نيز دارد.
آمينو اسيدها
ژل آلوئه ورا حاوي ۲۰ تا ۳۰ آمينو اسيد مورد نياز انسان است و جالب توجه است که بدن انسان هم قادر به ساختن حدود ۷ تا ۸ نوع از اين آنزيمها ي ضروري نمي باشد.
آلوئين و امودين
این مواد خاصيت آنتي ‌ويروسي دارند.
Lignin
به خودي خود اين ماده بي‌اثر است و فقط تأثير نفوذپذيري دارد و باعث مي‌شود مواد مغذي آلوئه‌ورا جذب پوست شده و راحت‌تر نفوذ كنند.

کاربردهاي آلوئه ورا
کاربردهاي آلو ئه ورا بطور کلي عبارتند از:
• عامل ضد فساد
• ترميم کننده جراحت
• ضد اکسنده
آلوئه ورا به شکلهاي مختلف اعم از مايع، پودر، ژل، کرم، لوسيون، کپسول، عصاره و نوشيدني مورد مصرف قرار مي گيرد. ژل خالص آن شفاف بدون چسبندگي، بي بو و داراي قدرت جذب بالا مي باشد. این گیاه مصرف زيبايي داشته و در نرم‌كننده‌ها، صابون‌ها و شامپو‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
فوايد گياه آلوئه ورا بر روي پوست

• مفيد براي پوستهاي خشك
• كمك در بهبود سوختگي، گزش حشرات، تاولها و واكنشهاي حساسيتي
• كمك به حفظ سلامت پوست
• كمك به حفظ قوام پوست
• روغن آلوئه ورا مي تواند پوست خشك را براق و درخشنده كند
• كمك به درمان اگزما، سوختگي، پسوريازيس، التهابهاي پوستي و زخمها
• كاربرد عالي در حفظ رطوبت پوست و افزايش خاصيت انعطاف پذيري با اكسيژن رساني به سلولهاي كه باعث افزايش استحكام و قدرت بافت سازي مي شود.
• عصاره آن در محصولات آرايشي به عنوان كرمهاي ضد چروك، ماسكهاي پوستي، رژلب استفاده مي شود.
• كمك به جلوگيري از پيري پوست
• كمك به برطرف كردن لكهاي تيره پوست و كاهش پيگمانهاي پوستي
خواص درمانی و ترمیمی آلوئه‌ورا
درمان التهابات پوستي، اگزما، سوختگي، نيش حشرات، زخم‌ها، عفونت‌هاي پوستي، درمان آكنه، تحريك سلول‌هاي پوست و بازسازي آنها، بهبود آفتاب سوختگي، كمك به رفع خشكي و ترك پوست و نرمي و شفافيت آن، جلوگيري از ايجاد چين و چروك پوست، از بين برنده دانه‌هاي سياه پوست و كاهش حساسيت‌هاي پوستي، درمان سرطان، درمان تنگي نفس، پايين‌آورنده قندخون، درمان عفونت‌هاي زنانه، درمان تبخال، استفاده به عنوان ژل اصلاح، كاهش آبريزش بيني، كاهش درد آرتروز و رماتيسم و … از آلوئه‌ورا به عنوان تميز‌كننده مو نيز استفاده مي‌شود. اين گياه موهاي آسيب‌ديده را ترميم كرده، چربي پوست را كاهش مي‌دهد و پوست سر را مرطوب نگه مي‌دارد. ژل آلوئه‌ورا باعث تحريك رشد مو مي‌شود و از كچلي جلوگيري مي‌كند و زيبايي طبيعي را به مو برمي‌گرداند. ژل اين گياه را به كف سر بماليد و سي‌دقيقه صبر كنيد و سپس بشوييد. اين ژل نه تنها باعث از بين رفتن شوره سر مي‌شود، بلكه به درمان نوعي كچلي به نام «Soborrhie» نيز كمك مي‌كند. اين نوع كچلي به علت چربي زياد پوست ايجاد مي‌شود و عوامل طبيعي همچون گرما، سرما، تغذيه و بادهاي خشك باعث نازكي مو شده و مو مي‌ريزد كه با استفاده از ژل آلوئه‌ورا ميزان pH كف سر تنظيم شده و چربي پوست كاهش مي‌يابد و همچنين باعث ضخيم شدن مو نيز خواهد شد. البته توجه داشته باشيد كه اگر دليل كچلي مو، مسائل ژنتيكي باشد، آلوئه‌ورا تأثير چنداني نخواهد داشت.
پلي‌ساكاريد موجود در آلوئه‌ورا مي‌تواند به عنوان يك مرطوب‌كننده نيز عمل كرده و پوست را هيدراته و فيبرهاي الاستين و كلاژن مي‌سازد كه اين فيبرها به از بين رفتن چين و چروك كمك مي‌كنند.
پس از كشف تاثیرات مفید و معجزه‌گر، گیاه آلوئه ورا برای بهبود آفتاب سوختگی، بریدگی‌ ها و تحریكات پوستی و بسیاری از مشكلات و ناراحتی‌ های دیگر، این بار محققان به قدرت شفابخش این گیاه در بهبود مشكلات دندان و لثه پی برده‌اند.
به گفته پژوهشگران، آلوئه ورا برای تمیز كردن و تسكین دندان ها و لثه‌ ها مفید است و هم چنین می ‌توان در خمیردندان ها به عنوان ماده موثر برای مقابله با پوسیدگی ‌های دندانی از این گیاه استفاده كرد.
مطالعات انجام شده در دهه ۱۹۹۰ نشان داده که وقتي از ژل آلوئه ورا براي التيام سوختگي استفاده مي شود، زخم زودتر التيام مي يابد در حاليکه وقتي از بانداژهاي مخصوص سوختگي استفاده مي شود، سوختگي ۶ روز ديرتر التيام مي يابد. فرضيه اي وجود دارد که مطابق آن، آلوئه ورا به علت داشتن ماده Mucopolysaccharides که درون برگهاي آن موجود است، در درمان فيبروسارکوما (fibrosarcoma نوعي سرطان) مفيد مي باشد.

گردآورنده : سیده لیلا سجادی (واحد کنترل کیفیت)

Facebooktwitterlinkedinrssyoutube
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *