تری سدیم سیترات

ویژگی های فیزیکی شیمیایی

تری سدیم سیترات با فرمول شیمیایی Na3C6H5O7 به شکل پودر و یا بلورهای گرانوله سفیدرنگ است. این ترکیب گاهی با عنوان سدیم سیترات نیز گفته می­شود اما در واقع سدیم سیترات به نمک های سه سدیمی سیتریک اسید اطلاق می­شود. این ماده به عنوان نمک طعم و مزه ترش دارد،. باز ضعیفی است و برای ایجاد یک بافر بیولوژیکی پایدار لازم است با اسید سیتریک مورد استفاده قرار گیرد. سدیم سیترات درآب و هوای مرطوب قابل حل است اما در اتانول غیر قابل حل می­باشد. این ماده غیرسمی بوده  خنثی  است و  واکنش پذیری کمی دارد. سدیم سیترات در دمای محیط از نظر شیمیایی پایدار است. این ترکیب بسیار زیست تخریب­پذیر است و می­تواند به طور منظم با پسماندها دفع شود. سدیم سیترات به طور طبیعی در انواع توت و مرکبات وجود دارد.

تولید

خنثی شدن اسید سیتریک در اثر واکنش با کربنات یا هیدروکسید سدیم(بادرجه خلوص بالا) و سپس تبلور آن منجر به تولید تری سدیم سیترات می­گردد.

کاربرد

غذا

این ماده به عنوان طعم دهنده غذا برای بهبود عطر و طعم و افزایش مدت نگهداری به نوشابه ها و نوشیدنی های انرژی زا افزوده می­شود. بستنی، مربا، شیرینی، پودر شیر، پنیر فرآوری شده، نوشابه های گازدار و …از دسته موادی هستند که سدیم سیترات به آن­ها افزوده ­می­شود.

بافر

سیترات سدیم به عنوان باز مزدوج اسید ضعیف و همچنینی  عامل بافرکننده برای تنظیم اسیدیته و مقاومت در برابر تغییرات PH به محلول ها افزوده می­شود..سدیم سیترات به منظور کنترل اسیدیته در دسرهای ژلاتینی نیز به کار می­رود.

پزشکی

از سال۱۹۱۴ از سیترات سدیم به عنوان ماده ضد­انعقاد خون در زمان انتقال خون استفاده شد چون از لخته شدن خون جلوگیری می­کند. در عفونت های دستگاه ادراری مثل التهاب مثانه  برای تسکین درد از سدیم سیترات استفاده می­شود. همین طور به عنوان ملین به صورت خوراکی مصرف می­شود.

رسوب زدایی از دیگ های بخار

سیترات سدیم عامل موثر برای حذف رسوب کربنات از دیگ های بخار و پاک کردن رادیاتور خودروها موثر است.