باریوم چیست؟؟

باریم یک عنصر شیمیایی است که نماد آن Ba و عدد اتمی آن ۵۶ است. این فلز نرم و نقره ای رنگ پنجمین عنصر از گروه دوم ( قلیایی خاکی ) می باشد. باریوم به دلیل واکنش پذیری شیمیایی بالا هرگز در طبیعت به صورت عنصر آزاد یافت نمی شود.هیدروکسید آن در تاریخ قبل از مدرن به عنوان baryta شناخته شده ، این ماده به عنوان یک ماده معدنی بوجود نمی آید ، اما می تواند توسط حرارت دادن کربنات باریم تهیه شود .
شایع ترین مواد معدنی طبیعی باریم  باریت (سولفات باریم، BaSO4) و witherite (کربنات باریم، BaCO3)است ،  که هر دو در آب نامحلول هستند. نام باریم  از مشتق کیمیاگری "baryta"، که خود را از یونانی βαρύς (barys) می آید، که به معنی "سنگین است." باریم به عنوان یک عنصر جدید در سال ۱۷۷۴ شناخته شده است، اما تا سال ۱۸۰۸ ، در مدت کوتاهی پس از تکنیک های انزوا الکترولیتی، به عنوان فلز شناخته نمی شد .

باریوم تنها چند کاربرد صنعتی دارد . این فلز در طول تاریخ برای خارج کردن هوا در لوله های خلا استفاده شده است ، به فولاد و چدن به منظور کاهش حجم دانه های کربن در ساختار فلز اضافه شده است ،ترکیبات باریم به مواد  آتش بازی اضافه شده است تا رنگشان را به سبز تغییر دهد ، سولفات باریم به عنوان یک افزودنی نامحلول سنگین به مایع حفاری چاه نفت مورد استفاده قرار می گیرد ، به عنوان عوامل نشاندهنده اشعه X- برای تصویربرداری از دستگاه گوارش انسان استفاده می شود. ترکیبات محلول باریم  سمی هستند ،  و به همین دلیل به عنوان مرگ موش استفاده می شود . قابل توجه است که توانایی کشتن انسان را نیز دارد

پاسخ دهید