معرفی ۱۰ سم بسیار خطرناک


آرسنیک

به دلیل توانایی و پنهان کاری ذاتی، آرسنیک را «پادشاه سموم» می نامند. این سم عملا غیرقابل کشف بود تا اینکه در نهایت مارش روشی برای شناسایی آن در آب، غذا و سایر موارد مشابه ارائه داد. این سم در تاریخ افراد مشهور زیادی را به کام مرگ کشانده است: ناپلئون بناپارت، جرج سوم (پادشاه انگلستان) و سیمون بولیوار.

شوکران

شوکران گیاه گلداری به شدت سمی، و بومی اروپا و جنوب آفریقا است. این سم معروف یونانیان باستان بود که از آن برای کشتن زندانیان استفاده می کردند. بلعیدن ۱۰۰ میلی گرم یا هشت برگ این گیاه انسان را از پای درمی آورد. سقراط، معروفترین قربانی این سم است.

زهر هلاهل

زهر هلاهلیا گرگ کش، سمی است که از گیاه تاج الملوک (اقونطیون) به دست می آید. اینسم باعث بی نظمی ضربان قلب شده که در نهایت منجر به خفگی فرد می شود. به دلیل طبیعت غیرقابل ردیابی آن، این سم یکی از محبوبترین سم های تاریخ بوده است.

شاییزک

شاییزنک یا بلادن، سم معروف بانوان است! نام این گیاه در زبان ایتالیایی به معنای بانوی زیباروی است. میوه این گیاه سمی ترین قسمت آن است و خوردن تنها ۱۰ عدد از آن منجر به مرگی دردناک می شود. از دیرباز از برگ این گیاه برای ساخت پیکان های سمی استفاده می شده است.

دی متیل جیوه

این ماده قاتلی آرام است و همین ویژگی آن را به سمی خطرناک بدل می کند. جذب تنها ۰٫۱ میلی گرم از آن کشنده استاما نشانه های مسمومیت تنها چند ماه پس از آلوده شدن اولیه ظاهر می شود که دیگر برای هر درمانی دیر شده است.

تترودوتوکسین

این سم در بدن دو جاندار دریایی یافت می شود.اختاپوس حلقه آبی و ماهی بادکنکی. از بین این دو موجود اختاپوس خطرناک تر است چرا که عمدا سم خود را تزریق می کند اما سم ماهی بادکنکی تنها در صورتی خطر دارد که بخواهید آن را بخورد. فوگو غذای محبوب ژاپنی ها هم حاوی ماهی بادکنکی است.

پولونیوم

پولونیومسمی رادیواکتیو است؛ قاتلی آرام که هیچ درمانی ندارد. یک گرم بخار پولونیوم می تواند ۱٫۵ میلیون انسان را تنها ظرف چند ماه از پای درآورد. معروفترین مورد مسمومیت با پولونیوم ماجرای مرگ جاسوس سابق روس، الکساندر لیتویننکوف است.

جیوه

سمی بودن جیوه سه شکل مختلف دارد. جیوه عنصری است که در دماسنج های پزشکی یافت می شود و تنها در صورت تنفس مرگ آور است. جیوه معدنی که در ساخت باتری به کار می رود و بلعیدن آن باعث مرگ می شود و جیوه آلی که در بدن ماهی ها یافت می شود و مصرف درازمدت آن می تواند مرگبار باشد.

سیانور

به دلایل فراوان سیانور سمی محبوباست، مهمترین دلیلش هم این است که این سم در طیف وسیعی از مواد ماننددانه سیب، بادام، دود تنباکو، آفت کش ها و یافت می شود. بنابراین می توان مرگ ناشی از آن را تصادفی جلوه داد. قرص سیانور، سلاح ویژه خودکشی جاسوسان در صورت گیر افتادن است.

بوتولونیوم توکسین

سم بوتولونیوم یا همان بوتاکس، عامل بروز بوتولیسم است؛ مسمومیتی که عدم درمان فوری آن باعث مرگ دردناکی می شود. این سم باعث فلج ماهیچه ها شده که در نهایت منجر به فلج دستگاه تنفسی و در نتیجه مرگ می شود. باکتری عامل این مسمومیت از طریق زخم باز یا بلعیدنغذای مسموم وارد بدن می شود.

http://funpc.ir/

پاسخ دهید