لکه بر های طبیعی

لكه آب ميوه:

مقداري نمك بر روي لكه بريزيد و سپس آن را در آب سرد مدتي خيس كنيد. پس از آن با آب گرم و مواد شوينده شيميايي بشوييد.

لكه رژ لب: شما مي توانيد با ماليدن خمير دندان بر روي اين نوع لكه و سپس شست و شو، آن را به طور كامل از بين ببريد. البته پاشيدن اسپري مو نيز براي از بين بردن چنين لکه هايي (پيش از شست وشو) بسيار مفيد است. راهكار ديگر براي اين منظور استفاده از الكل است.

لكه چاي و قهوه:

به محض ريخته شدن يكي از اين مواد بر روي لباس، آن را با آب سرد و مواد شوينده شست و شو دهيد.

اگر امكان شست وشوي سريع آن وجود نداشت، مقداري نمك بر روي سطح لكه بريزيد و مدتي صبر كنيد تا نمك آن را به خود جذب كند. سپس در صورت فراهم شدن شرايط شست وشو، آن را به روش معمول با آب گرم و مواد شوينده بشوييد.
راهكار ديگر اين است كه سطح لكه را با اسپري مخصوص مو بپوشانيد، سپس يك قطعه صابون بر روي سطح لكه بماليد و بعد آن را در آب سرد خيس كنيد و بشوييد.
لكه سس گوجه فرنگي:

 ابتدا روي سطح لكه را با روش ضربه اي به وسيله پارچه اي ديگر به الكل آغشته كنيد، سپس در آب سرد و مواد شوينده بشوييد. اگر لكه روي سطح فرش يا موكت ايجاد شده باشد، ابتدا مقداري فوم ريش تراشي بر روي لكه بريزيد و سطح آن را با اسفنج آنقدر مالش دهيد تا پاك شود. سپس دستمال ديگري را كمي مرطوب كنيد و بر روي لكه بكشيد و صبر كنيد تا خشك شود.

لكه چربي بر روي لباس:

ابتدا با دستمال كاغذي توالت ضرباتي آرام به سطح لكه بزنيد و باقيمانده چربي را به دستمال منتقل كنيد. براي لباس هاي رنگ روشن و قابل شست وشو با ماشين، مي توانيد در صورت امكان آنها را در ماشين لباسشويي و درجه حرارت بالا شست وشو دهيد ولي در غير اين صورت يا لكه زدايي را به خشكشويي بسپريد يا با دست شست وشو دهيد.
نكته: براي جذب لكه هاي چربي و حتي لكه هاي حاصل از ريختن نوشابه، آب ميوه و مانند اينها بر روي لوازم دكوراسيوني مانند مبلمان يا فرش، بهترين كار ريختن قشر نازکي از نمك يا پودر تالك (پودر بچه) و رها كردن لكه براي مدت نيم ساعت تا يك ساعت است. پس از طي اين مدت با جارو برقي پودرها را جمع كنيد و سپس با شامپو فرش يا كف حاصل از كمي مايع ظرفشويي و آب شست وشو دهيد. البته مرحله فوق را مي توانيد چند بار تكرار كنيد.
پاک کردن لکه شمع از روی کاغذ دیواری
بعضي از انواع كاغذ ديواري ها غيرقابل شستشو هستند. اگر قطره شمع بر روي كاغذ ديواري چكيد، به وسيله يك كارد قسمت هاي شمع را از ديوار جدا كرده و سپس با يك مداد پاك كن ، جاي لكه را تميز كنيد.
پاک کردن لکه شمع از روی وسایل چوبی
در اين حالت، لكه شمع را نبايد با وسايل نوك تيز پاك كرد ؛ چون لوازم چوبي را خراش مي دهد. كافي است قسمت لك شده را با آب گرم بشوييد و بلافاصله با يك تكه پنبه پاك كنيد.
پاک کردن لکه شمع از روی تابلوی نقاشی
ابتدا با نوك كارد، شمع را از روي تابلو برداريد و سپس به وسيله كف صابون و اسفنج، به آرامي روي مدل لكه بكشيد؛ بعد با آب ولرم آبكشي كنيد. سپس با يك تكه پارچه نخي به آرامي روي محل شسته شده را خشك كنيد.
پاک کردن لکه شمع از روی موزائیک
ابتدا كمي سركه گرم را روي لكه بريزيد. سپس با كف صابون ولرم آن را بشوييد و آب بكشيد و بلافاصله با يك تكه پارچه خشك كنيد.
پاک کردن لکه شمع از روی پارچه
براي برطرف كردن لكه شمع از پارچه، در دو طرف يك پارچه كاغذ خشك كن قرار داده و روي آن اتوي داغ بگذاريد. شمع از پارچه جدا شده و جذب كاغذ خشك كن مي شود.
پاک کردن لکه شمع از روی فرش
روي قسمتي از فرش كه شمع ريخته، يك تكه روزنامه يا كاغذ خشك كن قرار دهيد و اتوي گرم روي آن بگذاريد تا لكه جذب كاغذ شود. اين عمل را چند بار تكرار كنيد تا لكه به كلي از بين برود. البته اين كار را خيلي با دقت انجام دهيد تا فرش نسوزد. در آخر، اگر باز هم جاي لكه باقي ماند، آن را با الكل تميز كنيد
لکه زنگ زدگی بر روی لباس
یك لیمو ترش را دو نیمه كرده و یك نیمه آن را آغشته به نمك كرده ، بر روی لكه بمالید. پس از پاك شدن لكه، لباس را با آب بشویید.
لكه روغن
برای پاك شدن لكه روغن می توانید لباس را با پودر ماشین لباسشویی بشویید . لكه فوراً از بین می رود.لكه چسب
یك تكه پارچه را آغشته به سركه كرده و روی چسب بگذارید. چسب، سفتی خود را از دست داده و از لباس جدا می شود.
لکه جوهر
برای از بین بردن جوهر سیاه بر روی فرش یا لباس، مقداری ماست روی محل لكه ریخته و با قاشق ماست را جمع كنید. چند مرتبه این كار را تكرار كنید، لكه كاملاً از بین می رود.
لك مركب و جوهر :
به لك مرطوب مركب لباس ميتوان يكي از مواد آرد گندم ، نمك گچ ، پودر تالك افزود تا مركب اضافي جذب آن شده و مانع از پخش مركب به ساير قسمتها شود . پس از رنگي شدن ماده جاذب آن را پاك كرده و از ماده جديد استفاده ميكنند تا آنكه لك جوهر كاملا خشك شود . سپس قسمت لك را وارد خميري كه با يكي از مواد فوق ساخته اند كرده و دوباره عمل را تكرار ميكنند.
روش ديگر آن است كه قسمت لك را براي يك يا دو روز داخل شير خيس ميكنند و در صورت لزوم شير را عوض ميكنند تا لك كاملا از بين برود . شير پاستوريزه براي اين كار رضايت بخش نخواهد بود زيرا شير قبلا نبايد گرم شده باشد . براي پارچه هاي قابل شستشو شستن توسط توسط صابون و اتو كشيدن رضايت بخش خواهد بود .
لك زنگ آهن :
منطقه لك شده پارچه را بر روي ظرف آبي كه در حال جوشيدن است قرار داده سپس يك ليمو را فشرده و آب آن را بر قسمت لك مي ريزند . پس از چند دقيقه آن را شسته و عمل را تكرار كنيد . روش ديگر آن است كه بر روي لك نمك مرطوب شده با آب ليمو ريخته و آن را در معرض نور خورشيد قرار ميدهند در صورت لزوم آب ليموي بيشتري به آن مي افزايند .
لك چاي :
اگر لك بر روي پارچه پنبه اي و يا كتاني براي چند روز باقي مانده باشد قسمت لك را در محلول براكس خيس ميكنند " ۱ تا ۱٫۲ قاشق چايخوري در يك فنجان آب" و سپس د رآب جوش آبكشي ميكنند . استفاده از پرمنگنات پتاسيم در مورد لكهاي مقاوم در برابر معرفهاي ديگر مناسب است ، بدين طريق كه يك قاشق چايخوري از پرمنگنات پتاسيم را در ۲ تا ۳ ليتر آب حل ميكنند محلول را توسط قطره چكان بر روي قسمت لك لباس ميريزند در زير قسمت لك ظرفي جهت جمع شدن محلول پرمنگنات قرار ميدهند و براي ۵ دقيقه اين عمل را ادامه داده و سپس توسط يك اسفج آغشته به آب اكسيژنه مالش ميدهند ، قبلا اين قسمت از كار را امتحان كنيد تا رنگ اصلي پارچه از بين نرود .
لك لاك :
با استفاده از اسفنج آغشته به الكل يا استون ميتوان لك لاك را پاك كرد
لك قير :
قير به راحتي در حلالهاي نفتي و تترا كلريد كربن حل ميشود از اين رو ميتوان با شستشوي لباس توسط اين مواد لك قير را برطرف كرد.
لك شربت ، شكلات ، مواد قندي :
اگر لباس قابل شستشو باشد ، آن را با آب وصابون شستشو ميدهيم ، و بقيه لك را از روي پارچه هاي سفيد پنبه اي يا كتاني را توسط آب ژاول از بين ميبرند ، روش موثر آن است كه قسمت لك را در الكل چوب قليايي شده توسط محلول آمونياك ميخيسانند ،براي پارچه هاي غير قابل شستشو ، قسمت لك را توسط نفت يا تتراكلريد كربن شسته تا چربي از بين برود و باقيمانده لك را بوسيله پراكسيد هيدروژن "آب اكسيژنه" از بين ميبرند .
لك قهوه:
بر روي لك پارچه تا ارتفاع ۵ تا ۶ سانتيمتر آب جوش ريخته و براي چند ساعتي به همين حال باقي ميگذاريم ، چناچه لك بر روي لباس پشمي يا ابريشمي باشد لك سريعا توسط آب سرد و يا ولرم پاك ميشود و اگر باقيمانده روغن وجود داشته باشد توسط تتراكلريد كربن ويا نفت از بين ميرود . درصورت بزرگ و يا زباد قديمي بودن لك مقدار كمي از اثر آن باقي ميماند ، كه خشكاندن لباس در مقابل نور خورشيد موجب از بين رفتن آن ميشود و اگر پارچه سفيد است از مواد سفيد كننده ميتوان استفاده كرد
لك ميوه:
براي پارچه هاي قابل شستشو قسمت لك را بر روي يك كاسه قرار داده و از بالا به وسيله كتري محتوي آب جوش مستقيما بر روي آن ميريزند ، لك باقيمانده را با خيساندن در آب ليمو و سپس در معرض نور خورشيد قرار دادن از بين ميبرند، البته براي پارچه هاي سفيد كتان يا پنبه اي ميتوان از آب ژاول استفاده كرد ولي نميتوان از اين ماده براي پارچه هاي ابريشمي يا پشمي يا رنگي استفاده كرد .
لك چربي :
تترا كلريد كربن ، كلروفرم ، اتر ، بنزين سفيد ، نفت مواد موثري در پاك كردن لك چربي حيواني و گياهي ميباشند ، استفاده از اين مواد مناسب ترين روش در پاك كردن اينوع لكها ميباشد ، لك چربي از روي پارچه هاي قابل شستشو معمولا با شستن با آب گرم و صابون از بين ميرود ، روش ديگر براي پارچه هاي غير قابل شستشو اين است كه قسمت لك را بر روي سطحي صاف پهن كرده و بر روي لك يك ماده جاذب مثل كاغذ خشك كن ، گرد اكسيد منيزيم ، گچ يا گرد تالك سفيد پخش ميكنند سپس ماده جاذب را روي لك مي غلطانند تا حالت چسبندگي پيدا كند با برس محل را تميز كرده و اين عمل را تكرار ميكنند ، و اگر پاك نشد لايه جاذب را براي مدت يك شب بر روي لك ميگذارند بماند
لك روغن :
با استفاده از اسفنج آغشته به تيتر خالص و يا تترا كلريد كربن ميتوان اينوع لكها را ازبين برد اگر لك بزرگ باشد تمام قسمت توسط تيتر شسته شده و چندين بار در حلال تازه آبكشي مي شود .
لكهاي رنگ تازه را ميتوان با مقدار كافي صابون و آب از بين برد ، و لكهاي قديمي رنگ بدين روش نيز ممكن است از بين برود و در صورتيكه قبل از آن قسمتي از لك بوسيله كره و يا روغن كاملا مرطوب شده باشد
‌تعريف لكه :
اثر و علامت چرك يا مواد رنگي بر روي پارچه و هر شي ديگري را لكه مي نامند. به روش هايي كه براي پاك كردن لكه ها از روي پارچه به كار مي رود، لكه گيري مي گويند. قبل از پاك كردن لكه بايد نوع و جنس پارچه را شناسايي كنيد و سپس به سرعت درصدد گندزدايي از روي پارچه برآييد. زيرا هر چه لكه مدت زمان بيشتري بر روي پارچه بماند،‌ديرتر پاك مي شود و يا امكان دارد هرگز پاك نشود. در اين بخش پاك كردن چند لكه را بياموزيد.
۱ – لكه ي شمع :
شمع را با يك لبه كارد از روي لباس بتراشيد. لكه باقيمانده را بين دو ورقه خشك قرار دهيد و با اتوي گرم چند لحظه بر روي آن فشار دهيد.سپس آن را با آب جوش و مواد پاك كننده شست و شو دهيد.
مواظب باشيد كه درجه حرارت آب به الياف لباس آسيبي نرساند. چنانچه لكه پاك نشد، از بنزين استفاده كنيد.
۲ – لكه جوهر :
اگر پارچه سفيدي را كه لكه جوهري دارد در آب ژاول قراردهيد لكه از بين مي رود. در مورد پارچه هاي رنگي، محل لكه را با محلول جوهر ليمو خيس كنيد و آن را در آفتاب بگذاريد. اگر لكه پاك نشد، اين عمل را تكرار كنيد تا اثري از لكه باقي نماند.
۳ – لكه قهوه يا چاي :
چنين لكه ها را هرچه زودتر بشوئيد، آسان تر پاك مي شوند. براي پاك كردن اين نوع لكه ها بايد آب جوش را از فاصله زيادي روي محل لكه بريزيد و سپس اين كار را از طرف ديگر لكه تكرار كنيد. اگر اثري از لكه باقي ماند، روي آن را محلول گليسيرين گرم بماليد و بگذاريد نيم ساعت بماند. سپس آن را با آب خوب شست و شو دهيد و بعد با آب گرم و صابون بشوئيد.
۴ – لكه خون :
پارچه را در آب سرد خيس كنيد و بعد با آب سرد خوب بشوييد. اگر براي پاك كردن لكه از آب گرم، استفاده كنيد، لكه ثابت مي ماند. سپس مقداري ماده پاك كننده را روي محل لكه بريزيد و خوب چنگ بزنيد و بعد آب كشي كنيد. اگر باز هم اثري از لكه باقي ماند، چند قطره آمونياك را روي لكه بريزيد و سپس آن را بشوييد. در مورد پارچه هاي سفيد مي توان از مايع سفيد كننده مثل آب ژاول استفاده كرد.
قبل از شست و شو و اتوكشي لباس ها به نكات زير توجه كنيد:
قبل از شستن لباس ها، بايد ابتدا لكه گيري نمود. لباس ها بايد براساس جنس و رنگ دسته بندي شده و جداگانه شسته شوند. لباس هاي نوزاد را از ساير لباس ها جدا كني.
روش شستن و اتوكردن لباس هاي نخي و كتاني : ابتدا آن ها را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقيقه در محلول آب گرم و صابون يا مواد پاك كننده ي ديگر خيس كنيد. پس از آن، لباس را شست و شو دهيد. لباس هاي نخي و كتاني را به وسيله ماشين لباس شويي نيز مي توان شست. براي سفيد كردن آن ها از محلول رقيق آب ژاول يا هر ماده سفيد كننده ديگري كه در بازار موجود است ، استفاده كنيد تا كامل سفيد شوند. لباس هاي نخي را نم دار اتو كنيد.
روش شستن و اتوكشي لباس هاي پشمي و بافتني:
براي شستن لباس هاي پشمي از آب ولرم استفاده كنيد و تا حد امكان از چنگ زدن آن ها به هنگام شست و شو خودداري كنيد. هنگام آب كشي كمي سركه يا آمونياك در آب بريزيد تا لباس پشمي حالت نمدي به خود نگيرد.راي خشك كردن پارچه هاي پشمي آن ها را در مقابل نور شديد خورشيد قرار ندهيد. چون مقاومت خود را از دست مي دهند. بهتر است اين لباس ها را به جاي آويزان كردن روي پارچه نخي و سفيد پهن كنيد تا خشك شوند. براي اتوكردن لباس هاي پشمي، پارچه ي نخي را نمناك كنيد و روي آن ها قراردهيد تا اتو بطور مستقيم به لباس تماس نداشته باشد. هنگام اتوكردن، اتو را روي پارچه قرار دهيد (به صورت پرس) و برداريد. از اتوكردن لباس هاي بافتني به علت تغيير شكل آن ها خودداري كنيد.
۸ – عمل لكه گيري
به روش هايي كه براي پاك كردن لكه ها از روي پارچه به كار مي رود، لكه گيري گويند.
پوشاك :
۱ – طرز پاك كردن لكه ي جوهر
اگر پارچه سفيد را كه لكه جوهر دارد، در آب ژاول قراردهيد لكه از بين مي رود. در پارچه هاي رنگي،‌محل لكه را با محلول جوهر ليمو خيس كنيد و آن را در آفتاب بگذاريد اگر لكه پاك نشد اين عمل را تكرار كنيد تا اثري از لكه باقي نماند.
۲ – پاك كردن لكه قهوه يا چاي
اين گونه لكه ها را هر چه زودتر بشوييد تا آسان تر پاك شوند. بايد آب جوش را از فاصله زياد روي محل لكه بريزيد و از طرف ديگر لكه هم تكرار كنيد. اگر اثري از لكه باقي ماند روي آن را محلول گليسرين گرم بماليد و بگذاريد نيم ساعت بماند سپس آن را با آب خوب شست و شو دهيد و بعد با آب گرم و صابون بشوييد.

پاسخ دهید