رنگهای شب تاب و فسفری

در دهه های اخیر در کشور های اروپایی و برخی دیگر از کشورهای پیشرفته ،طرحی نو مورد استقبال و استفاده قرارگرفت که همراه با ویژگی های خاص بود . این ابتکار جدید استفاده از مواد شب تاب می باشد.
محصول در روشنایی نور رادر خود ذخیره می کند و پس از تاریکی کامل نور را بین ۲ تا ۶ ساعت بازتابش می کند .که این زمان در تاریکی مطلق پس از شارژ کامل تا ۳۰ ساعت هم قابل مشاهده است.
شرکت شب تاب حدود۵ سال است که در زمینه تولید پیگمنت های شب تاب فعالیت تحقیقاتی انجام داده است ودر این مدت به نتایج بسیار جالبی در مورد این محصول رسیده است . کلیه وقت مدیران این شرکت در راستای افزایش کیفیت و افزایش تعداد کالاها ی تولید شده صرف شده است وفعالیت زیادی را در زمینه توسعه این محصول به انجام رسانده اند .
موارد استفاده شده محصول شب تاب
اکنون کمتر از یک دهه است که تابلوها و علائم و محصولات شب تاب در کشورهای توسعه یافته به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته است، از جمله مراکزی مانند :
فرودگاه فرانکفورت، فرودگاه شارل دوگل پاریس، متروی مادرید، متروی آمستردام، بیش از ۵۰۰۰ فروند از هواپیماهای ایرباس ، بوئینگ ومک دانلد ، مرکز تجارت جهانی نیویورک یا همان برج های دو قلو ی معروف همچنین طبق قوانین کشتیرانی مورد تصویب لویدز( Lioyds) و دی _ ان _ وی ( DNV) نروژ در ۳۰ آوریل ۲۰۰۱ وزارت امنیت ملی و وزارت عمران چین مشترکأ استفاده از تابلوها وعلائم شب تاب را تصویب وطی حکمی آن را به سازمان آتش نشانی ابلاغ کردند . این علائم در پروژه بازسازی میدان تیان آن من ( Tian An Men) تالار بزرگ انجمن خلق چین ، برج چین ،برج جین مائو ، شانگهای و برج تلویزیونی مروارید درخشان شانگهای مورد استفا ده قرار گرفته است
مزیت نسبت به محصولات مشابه:
 عدم نیازبه منبع الکتریکی جهت نورافشانی • قابلیت رویت نا فاصله ۵۰ متری • عدم دید توسط دوربین های مادون قرمز
کاربرد محصول:
• قابل استفاده درصنعت دکوراسیون،چاپ وتبلیغات،مبلمان شهری ومراکزحساس به عنوان پدافند غیرعامل 
  * مدت زمان ماندگاری نور این رنگها چقدر است؟
حداقل ۱۲ ساعت در ازای یک ساعت جذب انرژی نور. اين بدان معناست که تا ۱۲ ساعت نوري که از اين مواد ساطع مي شود به حدي است که به راحتي توسط چشم قابل تشخيص مي باشد.
ميزان نوردهي مواد شب­تاب طبق استانداردها و در آزمايشگاه­هاي مجهز تعيين مي­گردد و اين مطلب با واحد کاندل (شمع) بر مترمربع بيان مي­شود. يک انسان با شرايط ديد معمولي مي­تواند يک جسم را با نوردهي ۴ ميلي­ کاندل در فاصله پنج متري خود تشخيص دهد.
 
 * عمر این موار چقدر است؟
از لحاظ تئوریک عمر این مواد بیشتر از پانزده سال است ولیکن مانند بقیه مواد نحوه نگهداری یکی از مهم ترین عوامل رسیدن به این عمر می باشد. تمیز کردن, عدم ایجاد خراش, اجتناب از تماس مواد شیمیایی خورنده و ... به افزایش عمر این مواد کمک خواهد کرد.
 * آیا این رنگها رادیواکتیو هستند؟
خیر - رنگهای رادیواکتیو ترکیبات فسفر دار هستند که بدون جذب نور، خود به خود در تاریکی نور تولید میکنند ولی رنگهایی که برای تابش نور نیاز به نور اولیه برای شارژ شدن دارند رادیو اکتیو نیستند. این رنگها عمدتاً از آلومینات استرانتیوم ساخته میشوند و هیچ خطری برای بدن بخصوص پوست ندارند. تمام محصولات این شرکت دارای گواهینامه سلامت (MSDS) می باشند. مواد شب تاب اين شرکت جزو بي خطرترين مواد در دنيا مي باشند. به حدي بي خطر که در طبقه بندي مواد، جزو مواد مورد استفاده در اسباب بازي کودکان دسته بندي مي شود.
 
 * مشخصات فيزيکي اين مواد چه مي باشد؟
 دامنه حدود طول موج منتشره اين مواد بين ۴۰۰ تا ۵۰۰ نانومتر مي باشد. مواد سبز رنگ شدت نور بيشتر و مواد آکوا مدت زمان تابش بيشتري دارند.
 اين مواد در دماي حدود ۱۲۵۰ درجه سانتيگراد آتش مي گيرند. معمولاً ‌ميزان تابش با ابعاد دانه ها نسبت مستقيم دارد. ابعاد دانه هاي شب تاب در حدود ۲۵ ميکرومتر مي باشد. چگالي پودرها در حدود ۳٫۶ گرم در ميلي ليتر مي باشد.
 * آيا اين مواد مطابق استانداردها مي باشند؟
 بله، مواد شب تاب مانند تمام مواد ديگر توليد شده در جهان داراي استاندارد هستند. به عنوان مثال استاندارد ASTM يا DIN در اين خصوص روشي جهت محاسبه شدت نور و حداقل هايي را ارائه کرده اند. مثلاً طبق استاندارد ASTM E2073 آمريکا و ۶۷۵۱۰ DIN آلمان حداقل ميزان نوردهي برحسب mcd/m2 براي زمانهاي ۱۰ دقيقه و ۶۰ دقيقه پس از قطع ناگهاني نور بايستي به ترتيب ۲۰ و ۲٫۸ باشند که براي نمونه هاي اين شرکت، اين مقدار به ترتيب ۲۵۰ و ۷۰ مي باشد. (يعني بيش از دوازده و بيست و پنج برابر)
 * چه میزان از این رنگدانه ها بایستی استفاده گردد؟
 این سوال یک جواب کلی دارد: هرچه غلظت رنگدانه ها بیشتر باشد, نوردهی آن نیز بیشتر است و به همان میران هزینه این مواد بیشتر خواهد شد.
این موضوع کاملاً سلیقه ای و هزینه ای است. اما توصیه ما برای کاربردهای مختلف, متفاوت می باشد ولیکن به طور کلی پیشنهاد ما استفاده از این رنگدانه ها به اندازه ۱۰ تا ۵۰ درصد مواد اولیه می باشد.
 
 * پودرها را جهت استفاده در اکسترودرها تا چه دمايي مي توان استفاده کرد؟
 دمايي که در آن دما تخريب پودرها آغاز مي شود در حدود ۳۴۰ درجه سانتيگراد مي باشد؛ در صورتيکه گرم ترين اکسترودرها هرگز بيش از ۲۵۰ درجه نخواهند بود.
 
   *  آيا از اين پودرها مي توان در کوره ها استفاده کرد؟
 بله، پودرهايي خاص به نام (High Temp. Powder) هستند که مي توان آنها را در کوره ها و به منظور توليد سراميک، کاشي و چيني و ... استفاده کرد تا محصولات نهايي حالت شب تاب داشته باشند.
 
 * با یک کیلوگرم از این مواد به صورت رنگ چه سطحی را می توان پوشش داد؟
 این مقدار به عوامل زیادی مانند نحوه رنگ آمیزی, ضخامت مورد نیاز و تجربه نقاش بستگی دارد. هر کیلوگرم از این مواد به صورت رنگ به ضخامت ۵ میلیمتر, حداقل نه مترمربع را پوشش می دهد.
 
 
 * لومینسنس, فلورسنس و فسفرسنس چه فرقی با هم دارند؟
 لومینسنس موادی هستند که انرژی را جذب کرده و به صورت نور ساطع می کنند. این اتفاق ممکن است در زمان کوتاه یا طولانی بیفتد.
 فلورسنس موادی هستند که هنگامی در معرض برانگیختگی قرار میگیرند از خود نور ساطع می کنند مانند لامپ های فلورسنت یا مهتابی.
  فسفرسنس موادی هستند که پس از قطع تابش, نوری ساطع می کنند که این نور توسط چشم قابل تشخیص است ولیکن میزان شدت این نور بسیار کم می باشد.
 
 * حداقل میزان سفارش چقدر است؟
رنگها و پودرها به صورت کیلویی عرضه می شوند ولی به دلیل رضایت مشتری و همچنین جهت ارسال نمونه به منظور آزمایش آنها در کاربردهای مختلف و اطمینان مشتری از کیفیت و نیاز خویش, محصولات به صورت جزیی نیز ارسال می گردد. لذا کمترین مقدار جهت سفارش, برای رنگها و پودرها ۱۰۰ گرم می باشد.
 
     گوسفند شب تاب هم به
 
تولید انبوه میرسد
دانشمندان توانستند اولین گوسفندان شب تاب جهان را تولید کنند. دانشمندان اروگوئه در این دستاورد، از ژن عروس دریایی Aequorea Victoria بهره بردند که به آنها اجازه تولید پروتئین فلورسنت سبز را برای تولید گوسفندان شب تاب داده است.
این گوسفندان بطور عادی در حال رشد بوده و تنها تفاوت میان آنها و دیگر گوسفندان غیر شب‌تاب در زیر نور فرابنفش مشخص می‌شود. این گوسفندان در اکتبر ۲۰۱۲ متولد شده و بلافاصله پس از تولد مورد تزریق پروتئین فلورسنت سبز قرار گرفتند.
 

بدن عقربها زیر نور فرابنش مانند یک لامپ روشن نورانی می شود به همین خاطر اگر شما یک لامپ اشعه ی فرا بنفش در اختیار داشته باشید در تاریکی می توانید محل عقربها را به راحتی تشخیص دهید.

پاسخ دهید